PVC-aknad

Jahe tuba ja tulekahju rahakotis ei meeldi kellelegi. Eriti muserdav on see tunne takkajärgi, kui oled juba arvestatava summa kas akende vahetusse või hoone soojustamisse panustanud ning avastad, et loodetud tulemust pole. Väga hea soojapidavus ja rahaline sääst on kaks peamist argumenti millega ehitusvaldkonna tooteid pakutakse.

Tihti kipub ostutuhinas aga ununema tervikpildi vaatamine — kui tuul puhub seintest läbi, pole kasu ülimalt soojadest akendest ja vastupidi. Nii oleks mõistlik enne aknaostu endale selgeks teha vajadused ja võimalused ning seejärel langetada mõistlikud valikud.

Enne akende tellimist peaksid teadma vastuseid järgmistele küsimustele:

  • Millisele hoonele on uusi aknaid vaja, kas tegu on uue maja ehitusega või vana maja renoveerimisega?
  • On tegu elumajaga, mida kasutatakse igapäevaselt või abihoonega, kus stabiilse temperatuuri hoidmine pole igapäevaselt vajalik?
  • Kas tegu on passivmajaga?

Silmas tasub pidada ka seda, et akna ühtlased omadused tagab vaid terviklahendus — näiteks soojapidavuse või helikindluse näitajad peavad olema ühtmoodi head nii aknaraamil kui klaaspaketil. Tipptasemel klaaspakett koos keskpäraste omadustega raamiga ei taga ootuspärast tulemust ja vastupidi.

Peamiseks teguriks akna või rõduukse ja selle omaduste valikul on lengi sügavus ning U-arv, mis näitab kui palju soojust toast ühe aknapinna ruutmeetri kohta tunnis väljub. Millest veel lähtuda?

Profiili sügavus

määrab paketi, aknaraami jms lahendused, mida saab kasutada.

Klaaspakett

kahekordne või kolmekordne, milline on klaasi paksus ja milliseid liiste kasutatakse?

Tihendisüsteem

2 või 3 tihendikontuuri —  mõjutavad peamiselt mürapidavust, mingil määral ka soojapidavust.

U-arv

näitab, kui mitu W (vatti) tunnis ühe aknapinna ruutmeetri kohta väljub toast soojust. Siinkohal pole oluline mitte ainult akna U-arv, vaid ka hoone seinapinna U-arv — tõhus aken ei anna soovitud tulemust, kui hoone seinad ei pea sooja.

Akna avatavus

Eestis on enim levinud Saksa tüüpi aken, mis on tavaliselt kahtpidi avatav (pöörd-kald avatav) ning avaneb täielikult sissepoole.

Pöördasend – aken avaneb täielikult ainult külge pidi
Kaldasend – aken avaneb ainult tuulutsasendisse ülaosast umbes 10 cm jagu
Kald-pöörd asend – akent saab avada külg- ja tuulutusasendisse

Mitteavanevad aknad?

Hinnalt on kõige soodsamad mitteavanevad aknad, seega tasub alati kaaluda, milliseid aknaid on vaja avada ja milliseid mitte. Samas ei tohiks unustada, et aknaid tuleb regulaarselt pesta. Sõltuvalt akna asukohast võib väljast pesemine osutuda üsna kulukaks.

Akende värv

Värvi valimisel tasuks eelistada värvikataloogi vaatamist meie esinduses kohapeal, kuna erinevad ekraanid võivad värve moonutada, PVC-akende puhul on värvi või dekoorviimistluse valik väga lai. viide värvikaardile

Nii akende kui uste puhul kasutame peamiselt Siegenia suluseid, mis on end tõestanud vastupidavuse ja vähese hooldusvajaduse poolest. Vaata täpsemalt www.siegenia.com

Mida tasub PVC-rõdu- või terrassiukse puhul tähele panna?

  • Uksel puudub klassikaline lävepakk, selle asemel kasutatakse sarnast lengi nagu akendelgi, mis omakorda piirab mõnevõrra ukse kasutusvõimalusi võrreldes tavalise uksega.
  • Rõduust saab avada või sulgeda vaid seestpoolt, välja poole saab uksele paigaldada käepideme koos tuuleriiviga, mis võimaldab rõduust väljast poolt sulgeda, kuid mitte lukustada.

PVC-rõduuks sarnaneb omadustelt paljuski tavapärasele Saksa tüüpi aknale ja on sissepoole kald-pöörd avatav, kuid ulatub erinevalt paljudest akendest põrandani.

Kasutame akende ja rõduuste valmistamiseks järgmisi profiile:

Gealan

S8000 – lengi sügavus 74mm – Tutvu lähemalt
S9000 – lengi sügavus 82,5mm – Tutvu lähemalt

Rehau

Euro-Design 70 – lengi sügavus 70mm — tutvu lähemalt
Synego – lengi sügavus 80mm — tutvu lähemalt
Geneo – lengi sügavus 86mm — tutvu lähemalt